The production information of the tractor (7274) includes details about its manufacturing.
| Original price was $16,200 in 1997 |
| Compact Utility tractor |
| Distributor | Cub Cadet |
|---|---|
| Manufacturer | Mitsubishi |
This section sums up the dimension and tires information of the tractor.
| Wheelbase | 67 inches [170 cm] |
|---|---|
| Weight | 2656 lbs [1204 kg] |
| Height (ROPS) | 84.3 inches [214 cm] |
| Length | 115 inches [292 cm] |
| Max Drawbar | 837 lbs [379 kg] |
| Width | 54 inches [137 cm] |
| Ag front | 7.2-16 |
|---|---|
| Industrial front | 27x8.50-15 |
| Lawn/turf rear | 41x14.00-20 |
| Ag rear | 12.4-24 |
| Industrial rear | 15-19.5 |
| Lawn/turf front | 27x10.50-15 |
Get the specifications for the engine and if different options are available.
| Liquid-cooled overhead valve (OHV) |
| Coolant change | 1000 h |
|---|---|
| Coolant capacity | 6.7 qts [6.3 L] |
| Fuel system | Direct injection |
| Intake valve clearance | 0.010 inches*Cold [0.254 mm] |
| Compression | 18:1 |
| Rated RPM | 2500 |
| Air cleaner | Dry |
| Displacement | 91.3 ci [1.5 L] |
| Power | 27 hp [20.1 kW] |
| Oil capacity | 5 qts [4.7 L] |
| Oil change | 100 h |
| Bore/Stroke | 3.307x3.543 inches [84 x 90 mm] |
| Starter volts | 12 |
| Exhaust valve clearance | 0.010 inches*Cold [0.254 mm] |
| Firing order | 1-3-2 |
| Idle RPM | 970-2750 |
Discover all variants of transmission available for this tractor model.
| Three gears (1-3) plus reverse (R) in three ranges (low, medium, and high). Gear shifts are synchronized using the foot clutch. Tractor must be stopped, and clutch used, to shift range. |
| Oil change | 200 h |
|---|---|
| Type | Partially-synchronized gear |
| Oil type | Cub Cadet Hy-Tran |
| Oil capacity | 25.4 qts [24.0 L] |
| Gears | 9 forward and 3 reverse |
| Cub Cadet Hy-Tran | |
| Clutch | 215mm mechanical dry disc |
This section summarizes all mechanical information such as the brake system and other specifications.
| Four-wheel drive |
| Two-post foldable ROPS. Canopy optional. |
| Wet disc brakes |
| Differential lock | Rear standard |
|---|---|
| Steering | Hydrostatic power |
Discover the power specifications and options available for this tractor model but also PTO (Power Take-off) information.
| Rear PTO | Live *Two-stage foot clutch. |
|---|---|
| Mid PTO Type | 2000 (1.0) |
| Mid PTO | Live *Two-stage foot clutch. |
| Rear PTO Type | 540 (1.375) |
| Engine RPM | 2000@2421 |
| Engine RPM | 540@2356 |
Discover the versatility and power of the Cub Cadet 7274 tractor, a compact utility machine built for demanding tasks. This tractor features a robust liquid-cooled overhead valve engine with a displacement of 91.3 cubic inches, delivering a strong 27 horsepower. Experience smooth operation with its hydrostatic power steering and reliable wet disc brakes, ensuring confident control in any situation. Equipped for efficiency, the 7274 offers a live two-stage foot clutch for both its rear and mid PTO, with rear PTO running at 540 RPM at 2356 engine RPM and mid PTO at 2000 RPM at 2421 engine RPM. The four-wheel drive system provides superior traction, making it ideal for a variety of agricultural and property maintenance needs. With a sturdy construction and thoughtful design, the Cub Cadet 7274 is ready to help you tackle your toughest jobs with ease.