
The production information of the tractor (4090) includes details about its manufacturing.
| Row-Crop tractor |
| Built in Welshpool, Australia |
| Manufacturer | Chamberlain (a part of John Deere) |
|---|---|
| Total built | 510 |
This section sums up the dimension and tires information of the tractor.
| Rear tread | 62.2 to 97.6 inches [157 to 247 cm] |
|---|---|
| 2WD fixed Wheelbase | 104.2 inches [264 cm] |
| 12,302 lbs (4WD) [5580 kg] | |
| Shipping weight | 11,671 lbs (2WD) [5293 kg] |
| 104.9 inches (2WD) [266 cm] | |
| Front tread | 58.3 to 78 inches [148 to 198 cm (2WD)] |
| 2WD Clearance (front axle) | 19.1 inches [48 cm] |
| 112.4 inches (4WD) [285 cm] | |
| Front tread | 68.2 to 83.9 inches [173 to 213 cm (4WD)] |
| Front tread | 64 inches [162 cm (2WD)] |
| 4WD Clearance (front axle) | 21.6 inches [54 cm] |
| Standard tires (ag) | Front: 11.00x16. Rear: 23.1x34 (2WD) |
|---|---|
| Front: 14.9x28. Rear: 23.1x34 (4WD) |
Get the specifications for the engine and if different options are available.
| John Deere |
| Liquid-cooled |
| 6-cylinder |
| Diesel |
| Coolant capacity | 20 qts [18.9 L] |
|---|---|
| Oil capacity | 12 qts [11.4 L] |
| Air cleaner | Dry with safety element |
| Idle RPM | 800-2375 |
| Rated RPM | 2200 |
| Displacement | 359 ci [5.9 L] |
| Power (net) | 100.5 hp [74.9 kW] |
| Compression | 16.8:1 |
| Bore/Stroke | 4.19x4.33 inches [106 x 110 mm] |
| Starter volts | 12 |
| Torque RPM | 1300 |
| Torque | 276.6 lb-ft [375.1 Nm] |
Discover all variants of transmission available for this tractor model.
| Three gears (1-3) in two ranges (Slow-Fast) with hydraulic Hi-Lo power shift. Range shifts are synchronized with the clutch. Tractor must be stopped to shift gears (1-3 and R). |
| Transmission | Hi-Lo |
|---|---|
| Oil capacity | 45.4 qts [43.0 L] |
| Clutch | 14-inch dry disc |
| Type | Partial power shift |
| Gears | 12 forward and 4 reverse |
This section summarizes all mechanical information such as the brake system and other specifications.
| Cab standard with air-conditioning. |
| Hydraulic wet disc brakes |
| Drive | 4x2 2WD |
|---|---|
| 4x4 MFWD 4WD (optional) | |
| Steering | Hydrostatic power |
Discover the power specifications and options available for this tractor model but also PTO (Power Take-off) information.
| Rear PTO | Independent |
|---|---|
| 1000 (optional) | |
| Clutch | Hydraulic disc |
| Rear PTO Type | 540 |
Discover the robust John Deere 4090 tractor, a reliable workhorse built for demanding agricultural tasks. This tractor, produced between 1985 and 1986, features a powerful 100.5 hp John Deere diesel engine, a 6-cylinder liquid-cooled powerhouse with a displacement of 359 ci [5.9 L], delivering exceptional performance and efficiency. Experience smooth operation with the hydraulic wet disc brakes and hydrostatic power steering, ensuring precise control and ease of use. The transmission offers 12 forward and 4 reverse gears with a partial power shift and a Hi-Lo option for enhanced versatility in various field conditions. Its open center hydraulic system provides ample flow and pressure for connected implements. Designed for productivity, this tractor boasts a substantial rear hitch with a lift capacity of 5,355 lbs and can be optionally equipped for up to 6,517 lbs. With standard tires suitable for agricultural use and a choice of 2WD or optional 4WD MFWD, the John Deere 4090 is engineered to tackle a wide range of applications, making it an invaluable asset for any farm.