
The production information of the tractor (411-B) includes details about its manufacturing.
| Advertised as the Case 400 Case-O-Matic, the Case 411B was an upgraded version of the Case 300 row-crop with the new Case-O-Matic torque converter transmission. |
| Original price was $3,300 in 1960 |
| Row-Crop tractor |
| Built in Rock Island, Illinois, USA |
| Manufacturer | J.I. Case |
|---|
This section sums up the dimension and tires information of the tractor.
| Wheelbase | 84.5 inches (tricycle) [214 cm] |
|---|---|
| 127.375 inches (GP) [323 cm] | |
| Ballasted weight | 8193 lbs*With front iron and rear fluid and iron. [3716 kg] |
| Length | 130 inches (tricycle) [330 cm] |
| Front tread | 52 to 80 inches [132 to 203 cm (GP)] |
| 79.5 inches (GP) [201 cm] | |
| Width | 79.625 inches [202 cm] |
| Height (steering wheel) | 61 inches [154 cm] |
| Operating weight | 4349 lbs*With 5.50-16 and 13-28 tires. [1972 kg] |
| Front tread | 5.5/11.5 inches [13/29 cm (tricycle)] |
| Clearance (rear axle) | 21.5 inches [54 cm] |
| Rear tread | 48 to 88 inches [121 to 223 cm] |
| Front tread | 44 to 64 inches [111 to 162 cm (GP)] |
| Front tread | 48 to 72 inches [121 to 182 cm (GP)] |
| Ag front | 5.50-16 |
|---|---|
| 12-28 | |
| Ag rear | 11-28 |
| Ag rear | 10-28 |
Get the specifications for the engine and if different options are available.
| Liquid-cooled |
| Sparkplug | Champion D-16 |
|---|---|
| Coolant capacity | 13 qts [12.3 L] |
| Air cleaner | Oil bath |
| Sparkplug gap | 0.025 inches [0.635 mm] |
| Rated RPM | 2050 |
| Idle RPM | 500-2125 |
| Compression | 7.1:1 |
| Displacement | 148 ci [2.4 L] |
| Fuel system | Carburetor |
| Oil capacity | 5 qts [4.7 L] |
| Oil change | 100 h |
| Bore/Stroke | 3.375x4.125 inches [86 x 105 mm] |
| Starter volts | 12 |
| Intake valve clearance | 0.014 inches (cold) [0.356 mm] |
| Exhaust valve clearance | 0.014 inches (cold) [0.356 mm] |
| Starter | Electric |
| Firing order | 1-3-4-2 |
Discover all variants of transmission available for this tractor model.
| Transmission | Case-O-Matic Dual Range |
|---|---|
| Clutch | Hydraulic disc |
| Type | Torque converter |
| Gears | 8 forward and 2 reverse |
| Transmission | Case-O-Matic gear |
|---|---|
| Clutch | Hydraulic disc |
| Type | Torque converter |
| Gears | 4 forward and 1 reverse |
| 8-speed torque converter |
| 4-speed torque converter |
This section summarizes all mechanical information such as the brake system and other specifications.
| Two-wheel drive |
| Open operator station. |
| Manual steering |
| Differential mechanical dry disc brakes |
Discover the power specifications and options available for this tractor model but also PTO (Power Take-off) information.
| Rear PTO | Independent |
|---|---|
| Rear PTO Type | 540 (1.375) |
| Engine RPM | 541@1970 |
Discover the robust J.I. Case 411-B, a versatile row-crop tractor built in Rock Island, Illinois, USA.This model, originally priced at $3,300 in 1960, features a reliable Champion D-16 engine with a displacement of 148 cubic inches.It offers a liquid-cooled system with a coolant capacity of 13 quarts and a 5-quart oil capacity, requiring an oil change every 100 hours.The tractor boasts an independent rear PTO and a Case-O-Matic Dual Range transmission with 8 forward and 2 reverse gears, powered by a torque converter and hydraulic disc clutch.With a robust construction and a wheelbase of 84.5 inches, the 411-B is designed for efficiency and performance.Its open operator station and manual steering ensure comfortable operation, while the differential mechanical dry disc brakes provide reliable stopping power.This model is ideal for a variety of agricultural tasks, offering dependability and power for your farming needs.