
The production information of the tractor (310-B) includes details about its manufacturing.
| Utility tractor |
| Built in Rock Island, Illinois, USA |
| Manufacturer | J.I. Case |
|---|
This section sums up the dimension and tires information of the tractor.
| Rear tread | 48 to 68 inches [121 to 172 cm] |
|---|---|
| Wheelbase | 75.25 inches [191 cm] |
| Weight | 2918 lbs [1323 kg] |
| Height (steering wheel) | 55.5 inches [140 cm] |
| Length | 130.75 inches [332 cm] |
| Front tread | 47.5 inches [120 cm] |
| Width | 61.675 inches [156 cm] |
| Ag front | 6.00-16 |
|---|---|
| 13-24 | |
| Ag rear | 10-24 |
| Ag rear | 11-24 |
| Ag front | 7.50-16 |
Get the specifications for the engine and if different options are available.
| Liquid-cooled |
| Sparkplug | Champion D-16 |
|---|---|
| Coolant capacity | 13 qts [12.3 L] |
| Air cleaner | Oil bath |
| Sparkplug gap | 0.025 inches [0.635 mm] |
| Rated RPM | 1900 |
| Idle RPM | 500-2050 |
| Compression | 7.1:1 |
| Displacement | 148 ci [2.4 L] |
| Fuel system | Carburetor |
| Oil capacity | 5 qts [4.7 L] |
| Oil change | 100 h |
| Bore/Stroke | 3.375x4.125 inches [86 x 105 mm] |
| Starter volts | 12 |
| Intake valve clearance | 0.014 inches (cold) [0.356 mm] |
| Exhaust valve clearance | 0.014 inches (cold) [0.356 mm] |
| Starter | Electric |
| Firing order | 1-3-4-2 |
Discover all variants of transmission available for this tractor model.
| Type | Gear |
|---|---|
| Oil capacity | 17 qts [16.1 L] |
| Gears | 4 forward and 1 reverse |
| Clutch | 235mm dry disc |
| Four gears, plus reverse, in three ranges. |
| Transmission | Tripl-Range |
|---|---|
| Oil capacity | 17 qts [16.1 L] |
| Clutch | 235mm dry disc |
| Type | Gear |
| Gears | 12 forward and 3 reverse |
| 6 | Brakes |
|---|---|
| 4 | Gear shift |
| 3 | Throttle |
| 1 | Foot clutch |
| 5 | Range shift |
| 2 | Hand clutch |
| Type | Shuttle |
|---|---|
| Oil capacity | 17 qts [16.1 L] |
| Gears | 8 forward and reverse |
| Clutch | 235mm dry disc |
| 4-speed gear |
| 12-speed gear |
| 8-speed shuttle |
This section summarizes all mechanical information such as the brake system and other specifications.
| Two-wheel drive |
| Open operator station. |
| Power steering |
| Differential mechanical dry disc brakes |
Discover the power specifications and options available for this tractor model but also PTO (Power Take-off) information.
| Rear PTO | Continuous |
|---|---|
| Rear PTO Type | 540 (1.375) |
| Engine RPM | 533@1750 |
Discover the versatile J.I. Case 310-B tractor, a robust utility tractor built for demanding tasks. This model from 1958-1959 offers reliable performance with its powerful engine and efficient transmission. Equipped with a liquid-cooled engine, this tractor ensures optimal operating temperatures for extended use. It features a convenient electric starter and a dependable generator for its electrical system, with a 12-volt battery for consistent power. The 310-B boasts a mechanical two-wheel-drive system and power steering for ease of operation. Its hydraulic system, operating at 1200 psi, is ready to power various implements, making it an excellent choice for a wide range of agricultural and industrial applications. With a substantial wheelbase of 75.25 inches and a weight of 2918 lbs, this tractor provides stability and a solid foundation for fieldwork. Its dimensions are well-suited for maneuverability in various settings. This J.I. Case tractor offers flexible transmission options, including a 4-speed gear, 12-speed gear, and an 8-speed shuttle, allowing you to select the best gear for any job. It also features an Eagle Hitch for convenient implement attachment.