
The production information of the tractor (510-B) includes details about its manufacturing.
| Standard-tread tractor |
| Built in Rock Island, Illinois, USA |
| Manufacturer | J.I. Case |
|---|---|
| Total built | 370 |
This section sums up the dimension and tires information of the tractor.
| Rear tread | 48 to 86 inches [121 to 218 cm] |
|---|---|
| Wheelbase | 78.5 inches [199 cm] |
| Weight | 3825 lbs [1735 kg] |
| Height (steering wheel) | 63.4 inches [161 cm] |
| Length | 121.5 inches [308 cm] |
| Front tread | 52 inches [132 cm] |
| Width | 63.3 inches [160 cm] |
| Ag front | 6.00-16 |
|---|---|
| 12-28 | |
| Ag rear | 10-28 |
| Ag rear | 11-28 |
| 13-28 | |
| Ag front | 7.50-16 |
Get the specifications for the engine and if different options are available.
| Liquid-cooled |
| Starter volts | 12 |
|---|---|
| Displacement | 164.5 ci [2.7 L] |
| Oil capacity | 5 qts [4.7 L] |
| Compression | 7.3:1 |
| Bore/Stroke | 3.6525x4.125 inches [93 x 105 mm] |
| Oil change | 100 h |
| Coolant capacity | 12 qts [11.4 L] |
| Starter | Electric |
| Rated RPM | 2000 |
| Air cleaner | Oil bath |
Discover all variants of transmission available for this tractor model.
| Type | Gear |
|---|---|
| Oil capacity | 44 qts [41.6 L] |
| Gears | 4 forward and 1 reverse |
| Clutch | 279.4mm dry disc |
| Four gears in two ranges with mechanical shuttle. |
| Transmission | Dual Range |
|---|---|
| Oil capacity | 44 qts [41.6 L] |
| Clutch | 279.4mm dry disc |
| Type | Mechanical shuttle |
| Gears | 8 forward and reverse |
| 4-speed gear |
| 8-speed mechanical shuttle |
This section summarizes all mechanical information such as the brake system and other specifications.
| Two-wheel drive |
| Open operator station. |
| Manual steering |
| Disc brakes |
Discover the power specifications and options available for this tractor model but also PTO (Power Take-off) information.
| Rear PTO | Transmission |
|---|---|
| Rear PTO Type | 540 (1.375) |
| Engine RPM | 540@1925 |
Discover the reliable J.I. Case 510-B tractor, a workhorse from 1958-1959 built in Rock Island, Illinois. This two-wheel drive machine features an open operator station and manual steering for straightforward operation.Equipped with a liquid-cooled engine boasting a 164.5 cubic inch displacement, the 510-B offers ample power for various tasks. It features a 540 RPM Rear PTO for implement compatibility and a dependable disc brake system.This tractor includes an open center hydraulic system with a capacity of 3 gallons and operates at 1200 psi, ready to power your attachments. Its robust construction and efficient design make it a valuable asset for any agricultural or property management need.The 510-B comes with a choice of transmissions, including a 4-speed gear or an 8-speed mechanical shuttle, providing flexibility for different field conditions. Experience the enduring quality and performance of this classic Case tractor.