
The production information of the tractor (4690) includes details about its manufacturing.
| Row-Crop tractor |
| Built in Welshpool, Australia |
| Manufacturer | Chamberlain (a part of John Deere) |
|---|---|
| Total built | 180 |
This section sums up the dimension and tires information of the tractor.
| Rear tread | 62.6 to 98.4 inches [159 to 249 cm] |
|---|---|
| 2WD fixed Wheelbase | 113.5 inches [288 cm] |
| 4WD Shipping weight | 14,639 lbs [6640 kg] |
| 2WD Shipping weight | 13,779 lbs [6250 kg] |
| 2WD Wheelbase | 114.3 inches [290 cm] |
| Front tread | 64 inches [162 cm (2WD)] |
| 2WD Clearance (front axle) | 17.6 inches [44 cm] |
| 4WD Wheelbase | 115 inches [292 cm] |
| Front tread | 68.4 to 83.5 inches [173 to 212 cm (4WD)] |
| Front tread | 58.3 to 78 inches [148 to 198 cm (2WD)] |
| 4WD Clearance (front axle) | 21.6 inches [54 cm] |
| Standard tires (ag) | Front: 11.00x16. Rear: 24.5x32 (2WD) |
|---|---|
| Front: 14.9x26. Rear: 24.5x32 (4WD) |
Get the specifications for the engine and if different options are available.
| John Deere |
| Liquid-cooled |
| 6-cylinder |
| Turbocharged diesel |
| Coolant capacity | 25.6 qts [24.2 L] |
|---|---|
| Oil capacity | 19 qts [18.0 L] |
| Air cleaner | Dry with safety element |
| Idle RPM | 800-2375 |
| Rated RPM | 2200 |
| Displacement | 466 ci [7.6 L] |
| Power (net) | 163.5 hp [121.9 kW] |
| Compression | 15.8:1 |
| Bore/Stroke | 4.57x4.75 inches [116 x 121 mm] |
| Starter volts | 12 |
| Torque RPM | 1500 |
| Torque | 446.2 lb-ft [605.0 Nm] |
Discover all variants of transmission available for this tractor model.
| Three gears (1-3) in two ranges (Slow-Fast) with hydraulic Hi-Lo power shift. Range shifts are synchronized with the clutch. Tractor must be stopped to shift gears (1-3 and R). |
| Transmission | Hi-Lo |
|---|---|
| Oil capacity | 40.1 qts [38.0 L] |
| Clutch | 15.5-inch dry disc |
| Type | Partial power shift |
| Gears | 12 forward and 4 reverse |
This section summarizes all mechanical information such as the brake system and other specifications.
| Cab standard with air-conditioning. |
| Hydraulic wet disc brakes |
| Drive | 4x2 2WD |
|---|---|
| 4x4 MFWD 4WD (optional) | |
| Steering | Hydrostatic power |
Discover the power specifications and options available for this tractor model but also PTO (Power Take-off) information.
| Rear PTO | Independent |
|---|---|
| Clutch | Hydraulic disc |
| Rear PTO Type | 1000 |
Discover the robust John Deere 4690 tractor, a powerhouse designed for demanding agricultural tasks. This series 4490 model boasts a 163 hp turbocharged diesel engine with a 7.6 L displacement and impressive torque of 446.2 lb-ft, ensuring ample power for any job. Equipped with a 12-speed partial power shift transmission with Hi-Lo functionality, this tractor offers smooth and efficient operation. Its hydraulic wet disc brakes and hydrostatic power steering provide reliable control, while the standard cab with air-conditioning ensures operator comfort. The hydraulic system features an open center type with 4 valves and a total flow of 15.6 gpm, ready to power your implements. With a rear PTO that's independent and 1000 type, paired with a strong rear lift capacity, the 4690 is built for versatility and productivity in the field.