
The production information of the tractor (210-B) includes details about its manufacturing.
| Utility tractor |
| Built in Rock Island, Illinois, USA |
| Manufacturer | J.I. Case |
|---|---|
| Total built | 364 |
This section sums up the dimension and tires information of the tractor.
| Rear tread | 48 to 68 inches [121 to 172 cm] |
|---|---|
| Wheelbase | 75.5 inches [191 cm] |
| Weight | 2862 lbs [1298 kg] |
| Height (steering wheel) | 55.5 inches [140 cm] |
| Length | 126.6 inches [321 cm] |
| Front tread | 52 inches [132 cm] |
| Width | 60 inches [152 cm] |
| Ag front | 5.50-16 |
|---|---|
| Ag rear | 11-24 |
| Ag rear | 10-24 |
| Ag front | 6.00-16 |
Get the specifications for the engine and if different options are available.
| J.I. Case |
| Liquid-cooled |
| Gasoline |
| 4-cylinder |
| Sparkplug gap | 0.025 inches [0.635 mm] |
|---|---|
| Coolant capacity | 12 qts [11.4 L] |
| Air cleaner | Oil bath |
| Intake valve clearance | 0.014 inches (cold) [0.356 mm] |
| Rated RPM | 1900 |
| Idle RPM | 500-2050 |
| Compression | 7.5:1 |
| Displacement | 126.5 ci [2.1 L] |
| Fuel system | Carburetor |
| Bore/Stroke | 3.125x4.125 inches [79 x 105 mm] |
| Oil capacity | 5 qts [4.7 L] |
| Exhaust valve clearance | 0.014 inches (cold) [0.356 mm] |
| Starter volts | 6 |
| Firing order | 1-3-4-2 |
Discover all variants of transmission available for this tractor model.
| Type | Gear |
|---|---|
| Oil capacity | 28 qts [26.5 L] |
| Gears | 4 forward and 1 reverse |
| Clutch | 235mm dry disc |
| Transmission | Tripl-Range |
|---|---|
| Clutch | 235mm dry disc |
| Type | Gear |
| Gears | 12 forward and 3 reverse |
| Type | Mechanical shuttle |
|---|---|
| 1900:1.4:2.1:2.8:9.3:2.3:3.3:4.5:15.0 qts [1798.2 L] | |
| Oil capacity | L1:L2:L3:L4:H1:H2:H3:H4 qts [0.0 L] |
| Gears | 8 forward and reverse |
| Clutch | 235mm dry disc |
| 4-speed gear |
| 12-speed gear |
| 8-speed mechanical shuttle |
This section summarizes all mechanical information such as the brake system and other specifications.
| Two-wheel drive |
| Open operator station. |
Discover the power specifications and options available for this tractor model but also PTO (Power Take-off) information.
| Rear PTO Type | 540 (1.375) |
|---|---|
| Engine RPM | 533@1750 |
Discover the reliable J.I. Case 210-B utility tractor, a workhorse built for tough jobs.This 1958-1959 model features a 33 hp gasoline engine with a displacement of 126.5 cubic inches, liquid-cooled and equipped with a carburetor fuel system.It offers versatile PTO capabilities with a 540 rear PTO type and an engine RPM of 533 at 1750.With a 4-cylinder engine and a 6-volt electrical system, it’s designed for dependable operation.The tractor boasts a 4-speed gear transmission with a 235mm dry disc clutch for smooth shifting.It also includes an open operator station for comfort and visibility.Measuring 126.6 inches in length and weighing 2862 lbs, this two-wheel drive tractor is a solid choice for various agricultural and utility tasks.Explore the specifications and discover why the J.I. Case 210-B is a great addition to any operation.