
The production information of the tractor (310) includes details about its manufacturing.
| Original price was $2,500 in 1958 |
| Utility tractor |
| Built in Rock Island, Illinois, USA |
| Manufacturer | J.I. Case |
|---|---|
| Total built | 3,175 |
This section sums up the dimension and tires information of the tractor.
| Rear tread | 48 to 68 inches [121 to 172 cm] |
|---|---|
| Wheelbase | 75.5 inches [191 cm] |
| Ground clearance | 12 inches [30 cm] |
| Weight | 3200 lbs [1451 kg] |
| Length | 125 inches [317 cm] |
| Front tread | 47.5 inches [120 cm] |
| Height | 56 inches [142 cm] |
| Ag front | 6.00x16 |
|---|---|
| Ag rear | 11x24 |
Get the specifications for the engine and if different options are available.
| J.I. Case |
| Liquid-cooled |
| LP Gas |
| 4-cylinder |
| Oil capacity | 4 qts [3.8 L] |
|---|---|
| Displacement | 148 ci [2.4 L] |
| Rated RPM | 1750 |
| Bore/Stroke | 3.375x4.125 inches [86 x 105 mm] |
| Coolant capacity | 12 qts [11.4 L] |
| Starter volts | 6 |
| Starter volts | 6 |
| Air cleaner | Oil bath |
Discover all variants of transmission available for this tractor model.
| Type | Sliding gear |
|---|---|
| Gears | 4 forward and 1 reverse |
| Clutch | 234.9mm dry disc |
| Four gears (1-4) plus reverse (R) in three ranges (low, direct, high). |
| Transmission | Tripl-Range |
|---|---|
| Wet discs (traction hand clutch) | |
| Gears | 12 forward and 3 reverse |
| Clutch | 234.9mm dry disc (master foot clutch) |
| Type | Mechanical shuttle |
|---|---|
| Gears | 8 forward and reverse |
| 4-speed sliding gear |
| 12-speed |
| 8-speed mechanical shuttle |
This section summarizes all mechanical information such as the brake system and other specifications.
| Two-wheel drive |
| Open operator station. |
| Manual steering |
| 6-inch disc brakes |
Discover the power specifications and options available for this tractor model but also PTO (Power Take-off) information.
| Rear PTO | Transmission (4-speed) |
|---|---|
| Live (Tripl-Range) | |
| Rear PTO Type | 540 |
Discover the reliable J.I. Case 310, a versatile utility tractor built for demanding tasks. This 1956-1958 model offers a robust 32 horsepower engine with a 4-cylinder, liquid-cooled design and a 4-quart oil capacity. Equipped with a 4-speed transmission and a live PTO with a 540 RPM rear PTO type, it's ready to power your agricultural needs. Featuring two-wheel drive, manual steering, and dependable 6-inch disc brakes, the J.I. Case 310 ensures efficient operation in an open operator station.