
The production information of the tractor (311) includes details about its manufacturing.
| Row-Crop tractor |
| Built in Rock Island, Illinois, USA |
| Manufacturer | J.I. Case |
|---|---|
| Original price | $2,500 (1958) |
| Total built | 8,465 |
This section sums up the dimension and tires information of the tractor.
| Rear tread | 48 to 88 inches [121 to 223 cm] |
|---|---|
| Tricycle Wheelbase | 84.3 inches [214 cm] |
| Height | 61 inches [154 cm] |
| Wide-front Length | 125 inches [317 cm] |
| Wide front Wheelbase | 79.7 inches [202 cm] |
| Ground clearance | 21 inches [53 cm] |
| Operating weight | 3,561 lbs [1615 kg] |
| Tricycle Length | 131 inches [332 cm] |
| Front tread | 52 to 80 inches [132 to 203 cm (wide-front)] |
| Front tread | 6.4.11.7 to inches [16 to 0 cm (tricycle)] |
| Ballasted weight | 5,995 lbs [2719 kg] |
| Ag front | 5.50x16 |
|---|---|
| Ag rear | 11x28 |
Get the specifications for the engine and if different options are available.
| Case |
| Liquid-cooled |
| LP Gas |
| 4-cylinder |
| Oil capacity | 4 qts [3.8 L] |
|---|---|
| Displacement | 148 ci [2.4 L] |
| Rated RPM | 1750 |
| Bore/Stroke | 3.375x4.125 inches [86 x 105 mm] |
| Coolant capacity | 12 qts [11.4 L] |
| Starter volts | 6 |
| Rated RPM | 1750 |
| Air cleaner | Oil bath |
Discover all variants of transmission available for this tractor model.
| Type | Sliding gear |
|---|---|
| Gears | 4 forward and 1 reverse |
| Clutch | 234.9mm dry disc |
| Four gears (1-4) plus reverse (R) in three ranges (low, direct, high). |
| Transmission | Tripl-Range |
|---|---|
| Wet discs (traction hand clutch) | |
| Gears | 12 forward and 3 reverse |
| Clutch | 234.9mm dry disc (master foot clutch) |
| 4-speed sliding gear |
| 12-speed |
This section summarizes all mechanical information such as the brake system and other specifications.
| Two-wheel drive |
| Open operator station. |
| 6-inch disc brakes |
| Steering | Manual |
|---|
Discover the power specifications and options available for this tractor model but also PTO (Power Take-off) information.
| Rear PTO | Transmission (4-speed) |
|---|---|
| Live (Tripl-Range) | |
| Rear PTO Type | 540 |
Discover the reliable J.I. Case 311 tractor, a versatile row-crop tractor built in Rock Island, Illinois, USA, between 1956 and 1958. This robust machine features a 4-cylinder LP Gas engine with a displacement of 148 ci [2.4 L] and a 540 RPM rear PTO, ready for your agricultural needs. The Case Eagle Hitch and Duo-Control hydraulics provide efficient implement control, while the 4-speed sliding gear or the optional 12-speed Tripl-Range transmission offers flexible power management. With a strong build and practical features, the J.I. Case 311 is an excellent choice for various farm operations.