
The production information of the tractor (441) includes details about its manufacturing.
| Row-Crop tractor |
| Manufacturer | J.I. Case |
|---|---|
| Original price | $4,000 (1969) |
| Racine, Wisconsin, USA | |
| Factories | Rock Island, Illinois, USA |
This section sums up the dimension and tires information of the tractor.
| Rear tread | 48 to 88 inches [121 to 223 cm] |
|---|---|
| Wheelbase | 79.5 inches (wide front) [201 cm] |
| Width | 79.625 inches [202 cm] |
| 130.125 inches (tricycle) [330 cm] | |
| 84.5 inches (tricycle) [214 cm] | |
| Front tread | 6.5/11.5 inches [16/29 cm] |
| Height (hood) | 57 inches [144 cm] |
| Length | 127.375 inches (wide front) [323 cm] |
| Front tread | 52 to 80 inches [132 to 203 cm] |
| Front tread | 48 to 72 inches [121 to 182 cm] |
| Ground clearance | 20.125 inches [51 cm] |
| Ag front | 5.50x16 |
|---|---|
| Ag rear | 12.4x28 |
| 13.6x28 |
Get the specifications for the engine and if different options are available.
| Liquid-cooled overhead valve |
| Gasoline |
| 4-cylinder |
| Oil capacity | 5 qts [4.7 L] |
|---|---|
| Displacement | 148 ci [2.4 L] |
| Compression | 7.1:1 |
| Bore/Stroke | 3.375x4.5 inches [86 x 114 mm] |
| Coolant capacity | 12 qts [11.4 L] |
| Starter volts | 12 |
| Rated RPM | 1750 |
| Air cleaner | Oil bath |
Discover all variants of transmission available for this tractor model.
| Type | Unsynchronized gear |
|---|---|
| Gears | 4 forward and 1 reverse |
| Clutch | 234mm dry disc |
| Tripl-Range adds three ranges (low, direct, and high) to the basic four-speed transmission. |
| Transmission | Tripl-Range |
|---|---|
| Clutch | 234mm dry disc |
| Type | Unsynchronized gear |
| Gears | 12 forward and 3 reverse |
| Four gears in two ranges with mechanical shuttle. |
| Transmission | Dual-Range Shuttle |
|---|---|
| Clutch | 279.4mm dry disc |
| Type | Mechanical shuttle |
| Gears | 8 forward and reverse |
| Transmission | Dual Range |
|---|---|
| Clutch | 254mm dry disc |
| Type | Unsynchronized gear |
| Gears | 8 forward and 2 reverse |
| 4-speed unsynchronized gear |
| 8-speed unsynchronized gear |
| 12-speed unsynchronized gear |
| 8-speed mechanical shuttle |
This section summarizes all mechanical information such as the brake system and other specifications.
| Two-wheel drive |
| Open operator station |
| Mechanical band/disc brakes |
| Steering | Manual |
|---|---|
| Power (1965 on) |
Discover the power specifications and options available for this tractor model but also PTO (Power Take-off) information.
| Rear PTO | Live |
|---|---|
| 540/1000 | |
| Independent *Independent PTO optional beginning in 1966. | |
| Rear PTO Type | 540 |
Discover the versatile J.I. Case 441 tractor, a reliable performer from 1960 to 1969, perfect for a variety of agricultural tasks. This row-crop tractor features a robust 4-cylinder gasoline engine with a displacement of 148 cubic inches [2.4 L], liquid-cooled for optimal performance. It offers multiple transmission options including a 4-speed unsynchronized gear, a 12-speed unsynchronized gear, and an 8-speed mechanical shuttle, providing flexibility for different applications. Equipped with a dual-control hydraulic system and Case Eagle Hitch, this tractor ensures efficient implement operation and control. With a power output of 36 hp, the Case 441 is built for productivity on the farm.