The production information of the tractor (MT585D) includes details about its manufacturing.
| Row-Crop tractor |
| $205,680 (2013 deluxe ) | |
| Manufacturer | Challenger (a part of AGCO) |
| Original price | $170,650 (2013 classic ) |
| Jackson, Minnesota, USA | |
| $195,370 (2013 deluxe ) | |
| Factories | Beauvais, France |
This section sums up the dimension and tires information of the tractor.
| Rear axle | 4.33 by 118.2 inches [109 by 3002 mm] |
|---|---|
| Wheelbase | 117 inches [297 cm] |
| Max weight | 27560 lbs [12501 kg] |
| Shipping weight | 17000 lbs [7711 kg] |
| Length | 200.2 inches [508 cm] |
| Bar rear axle | 3.74 by 89.6 inches [94 by 2275 mm (CVT)] |
| Bar rear axle | 4.33 by 86.7 inches [109 by 2202 mm] |
| Height (cab) | 122.8 inches [311 cm] |
| Long bar rear axle | 3.74 by 113 inches [94 by 2870 mm (CVT)] |
| Standard tires (ag) | Front: 420/90R30. Rear: 480/80R46 |
|---|
Get the specifications for the engine and if different options are available.
| AGCO Power |
| Liquid-cooled |
| Turbocharged intercooled diesel |
| 6-cylinder |
| Starter | Electric |
|---|---|
| Rated RPM | 2100 |
| Emission control | Selective catalyitic reduction (SCR) |
| Starter volts | 12 |
| Maximum Power | 235 hp [175.2 kW] |
| Fuel system | Electronic high pressure common rail |
| Power | 220 hp [164.1 kW] |
| Displacement | 449.4 ci [7.4 L] |
| Emissions | Interim Tier IV |
| Bore/Stroke | 4.252x5.276 inches [108 x 134 mm] |
| Compression | 17.8:1 |
| Pre-heating | Thermostart |
| Air cleaner | Dual stage dry |
Discover all variants of transmission available for this tractor model.
| Transmission | AutoPower VI |
|---|---|
| Type | Six-speed power shift |
| Gears | 24 forward and reverse |
| Transmission | TechStar CVT |
|---|---|
| Type | Continuously variable transmission |
| Gears | Infinite forward and reverse |
| 24-speed six-speed power shift |
| Continuously variable transmission |
This section summarizes all mechanical information such as the brake system and other specifications.
| Four-wheel drive |
| Hydraulic wet disc brakes |
| Cab standard with air-conditioning. AGCO System 150 (optional); AGCOMMAND (optional) |
| Pneumatic (optional) | |
| Steering | Hydrostatic power |
| Final drives | Inboard planetary |
| Trailer brakes | Hydraulic (optional) |
| Differential lock | Electro-hydraulic full locking |
Discover the power specifications and options available for this tractor model but also PTO (Power Take-off) information.
| Rear PTO | Independent |
|---|---|
| 540E/1000E/1000 | |
| 540/540E/1000 | |
| Clutch | Electro-hydraulic |
| Rear PTO Type | 540/1000 |
Discover the robust MT585D tractor, designed for demanding agricultural tasks. This powerful machine boasts an impressive 220 hp engine, featuring AGCO Power technology with a 6-cylinder, liquid-cooled setup and turbocharged intercooled diesel. Its advanced fuel system and emission control ensure efficiency and compliance. Experience superior control with the electro-hydraulic clutch and a versatile PTO system offering 540/540E/1000 options. The closed center load sensing hydraulic system provides ample flow for all your implement needs, with a significant pressure of 2900 psi. Built for durability and comfort, the MT585D features four-wheel drive, hydraulic wet disc brakes, and hydrostatic power steering. An optional cab with air-conditioning ensures a comfortable working environment. With a substantial wheelbase of 117 inches and a maximum weight capacity of 27560 lbs, this tractor is ready to tackle any job. Available in various series including MT575D and MT595D, and transmission options like AutoPower VI and TechStar CVT, the MT585D is a reliable partner for your farming operations.