The production information of the tractor (MT575D) includes details about its manufacturing.
| Row-Crop tractor |
| $195,905 (2013 deluxe ) | |
| Manufacturer | Challenger (a part of AGCO) |
| Original price | $161,244 (2013 classic ) |
| Jackson, Minnesota, USA | |
| $185,595 (2013 deluxe ) | |
| Factories | Beauvais, France |
This section sums up the dimension and tires information of the tractor.
| Flange rear axle |
| Bar rear axle | 3.23 by 80 inches [82 by 2032 mm] |
|---|---|
| Wheelbase | 117.8 inches [299 cm] |
| Max weight | 27560 lbs [12501 kg] |
| Shipping weight | 17000 lbs [7711 kg] |
| Length | 200.2 inches [508 cm] |
| Long bar rear axle | 3.23 by 105 inches [82 by 2667 mm] |
| Height (cab) | 120.8 inches [306 cm] |
| Long bar rear axle | 3.74 by 113 inches [94 by 2870 mm (CVT)] |
| Bar rear axle | 3.74 by 89.6 inches [94 by 2275 mm (CVT)] |
| Standard tires (ag) | Front: 420/85R28. Rear: 480/80R42 |
|---|
Get the specifications for the engine and if different options are available.
| AGCO Power |
| Liquid-cooled |
| Turbocharged intercooled diesel |
| 6-cylinder |
| Starter | Electric |
|---|---|
| Rated RPM | 2100 |
| Emission control | Selective catalyitic reduction (SCR) |
| Starter volts | 12 |
| Maximum Power | 215 hp [160.3 kW] |
| Fuel system | Electronic high pressure common rail |
| Power | 200 hp [149.1 kW] |
| Displacement | 449.4 ci [7.4 L] |
| Emissions | Interim Tier IV |
| Bore/Stroke | 4.252x5.276 inches [108 x 134 mm] |
| Compression | 17.8:1 |
| Pre-heating | Thermostart |
| Air cleaner | Dual stage dry |
Discover all variants of transmission available for this tractor model.
| Transmission | AutoPower VI |
|---|---|
| Type | Six-speed power shift |
| Gears | 24 forward and reverse |
| Transmission | TechStar CVT |
|---|---|
| Type | Continuously variable transmission |
| Gears | Infinite forward and reverse |
| 24-speed six-speed power shift |
| Continuously variable transmission |
This section summarizes all mechanical information such as the brake system and other specifications.
| Four-wheel drive |
| Hydraulic wet disc brakes |
| Cab standard with air-conditioning. AGCO System 150 (optional); AGCOMMAND (optional) |
| Pneumatic (optional) | |
| Steering | Hydrostatic power |
| Final drives | Inboard planetary |
| Trailer brakes | Hydraulic (optional) |
| Differential lock | Electro-hydraulic full locking |
Discover the power specifications and options available for this tractor model but also PTO (Power Take-off) information.
| Rear PTO | Independent |
|---|---|
| 540E/1000E/1000 | |
| 540/540E/1000 | |
| Clutch | Electro-hydraulic |
| Rear PTO Type | 540/1000 |
Discover the powerful AGCO Power engine, delivering a robust 200 hp with a 449.4 ci [7.4 L] displacement. This tractor features a turbocharged intercooled diesel engine with an electronic high-pressure common rail fuel system and an Interim Tier IV emission control system. Experience smooth operation with its liquid-cooled, 6-cylinder engine, designed for reliability and efficiency on your farm.Equipped with a choice of transmissions, including the versatile AutoPower VI six-speed power shift or the TechStar CVT for infinite forward and reverse gears, this machine offers exceptional control and adaptability. The closed-center load-sensing hydraulics provide a powerful and responsive system, ensuring efficient operation of implements. With a high hydraulic pressure of 2900 psi [200.0 bar] and a total flow of 29 gpm [109.8 lpm], you can tackle demanding tasks with ease.Built for durability and performance, this tractor boasts four-wheel drive, hydrostatic power steering, and electro-hydraulic full locking differential for superior traction and maneuverability. Its spacious, air-conditioned cab provides a comfortable working environment, and optional AGCO System 150 and AGCOMMAND further enhance its capabilities.This model comes standard with a Cat. III rear hitch and electronic lower link draft control, offering 12500 lbs (AutoPower) [5670 kg] of rear lift at 24 inches. The independent rear PTO and multiple PTO speed options (540E/1000E/1000) ensure compatibility with a wide range of agricultural equipment.